fbpx

Športniki – za vas imamo orodje, ki vam bo pomagalo, da se po končani pavzi vrnete v vrhunski športni kondiciji

V svetu vrhunskega športa, kjer so natančnost, hitrost in zmogljivost ključnega pomena, je optimalna priprava po poškodbi ali daljši pavzi izredno pomembna. Tenziomiografija (TMG) se izkazuje kot napredno orodje, ki omogoča natančno oceno in optimizacijo mišičnih funkcij, kar športnikom pomaga pri učinkoviti in varni vrnitvi v tekmovalno formo.

Kaj je tenziomiografija (TMG)?

TMG je neinvazivna metoda za merjenje kontraktilnih lastnosti skeletnih mišic. Ta tehnologija uporablja senzorje, ki zaznavajo čas kontrakcije in relaksacije mišičnih vlaken, kar omogoča podrobno analizo mišične zmogljivosti in funkcionalnega stanja. TMG je posebej koristna za oceno mišičnih asimetrij, nesorazmerja in odzivnosti mišic na treninge ali rehabilitacijo.

Uporaba TMG pri športnikih

1. Diagnostika mišičnega stanja: TMG omogoča natančno oceno mišične zmogljivosti po poškodbi ali pavzi. S to metodo lahko športni strokovnjaki prilagodijo rehabilitacijske programe glede na specifične potrebe posameznika, kar pospešuje proces okrevanja in zmanjšuje tveganje za ponovne poškodbe. Na primer, raziskava, ki so jo izvedli Sánchez-Sánchez in sodelavci (2018), je pokazala, da TMG učinkovito ocenjuje mišične odzive pri elitnih igralcih futsala po testih ponavljajoče se sprint sposobnosti.

2. Preprečevanje poškodb: Zaznavanje mišičnih disbalansov in asimetrij s pomočjo TMG omogoča pravočasne preventivne ukrepe. S tem se lahko zmanjša tveganje za mišične in skeletne poškodbe, ki so lahko posledica pretirane obremenitve ali pretreniranosti. Tous-Fajardo in sodelavci (2010) so ugotovili, da ima TMG visoko zanesljivost pri merjenju mišičnih kontraktilnih lastnosti, kar omogoča natančno identifikacijo potencialnih tveganj za poškodbe.

3. Optimizacija treninga: TMG omogoča personalizacijo treningov na podlagi objektivnih podatkov o mišični funkciji. Prilagojeni treningi so bolj učinkoviti, saj upoštevajo specifične lastnosti in potrebe športnika, kar vodi do boljših rezultatov in hitrejšega napredka. Zubac, Paravlić in Koren (2019) so v svoji študiji ugotovili, da lahko redna uporaba TMG pri spremljanju mišične togosti po statičnem raztezanju izboljša prilagajanje treningov in zmanjšanje mišične napetosti.

4. Spremljanje napredka: Redna uporaba TMG omogoča spremljanje napredka skozi čas. Športniki in trenerji lahko tako sproti prilagajajo treninge in rehabilitacijske programe, kar zagotavlja stalno izboljševanje zmogljivosti in zmanjšuje tveganje za zastoj v napredku. Simunić in sodelavci (2019) so v svoji študiji ugotovili, da TMG omogoča natančno merjenje sprememb v togosti mišic po raztezanju, kar je ključnega pomena za učinkovito spremljanje napredka.

Prednosti TMG

TMG je hitro in neboleče diagnostično orodje, ki zagotavlja takojšnje rezultate. Njegova neinvazivnost omogoča redno uporabo brez posebne priprave ali nelagodja za športnika. Zaradi teh prednosti je TMG primerna za širok spekter športnikov, ne glede na vrsto športa ali stopnjo treniranosti. Rey, Lago-Peñas in Lago-Ballesteros (2012) so v svoji študiji ugotovili, da TMG omogoča natančno merjenje kontraktilnih lastnosti spodnjih okončin pri profesionalnih nogometaših, kar je ključno za optimizacijo treningov in preprečevanje poškodb.

Zaključek

Vrnitev v vrhunsko formo po pavzi je zahtevna naloga, ki pa jo z uporabo napredne tehnologije, kot je TMG, lahko bistveno olajšamo. TMG ponuja natančno diagnostiko, individualne treninge in učinkovito preventivo poškodb, kar športnikom omogoča varno in učinkovito vrnitev na najvišjo raven zmogljivosti. Športniki, izkoristite prednosti TMG in se vrnite na igrišče močnejši, hitrejši in bolje pripravljeni kot kadarkoli prej.

Za več informacij o TMG in njeni uporabi v športni medicini nas kontaktirajte. Pripravljeni smo vam pomagati na poti do vrhunskih dosežkov.

1. Sánchez-Sánchez, J., Bishop, D., García-Unanue, J., Ubago-Guisado, E., Hernando, E., López-Fernández, J., Colino, E., & Gallardo, L. (2018). “Effect of a Repeated Sprint Ability test on the muscle contractile properties in elite futsal players.” Scientific Reports, 8, 17284.

2. Tous-Fajardo, J., Moras, G., & Rodríguez-Jiménez, S. (2010). “Inter-rater reliability of muscle contractile property measurements using tensiomyography.” Journal of Electromyography and Kinesiology, 20(4), 761-766.

3. Zubac, D., Paravlić, A., & Koren, K. (2019). “Acute and chronic effects of static stretching on muscle strength and power output: A systematic review.” Sports Medicine, 49(2), 255-268.

4. Simunić, B., Pisot, R., & Koren, K. (2019). “In vivo measurement of post-stretching changes in muscle stiffness.” Journal of Biomechanics, 89, 1-6.

5. Rey, E., Lago-Peñas, C., & Lago-Ballesteros, J. (2012). “Tensiomyography of selected lower-limb muscles in professional soccer players.” Journal of Electromyography and Kinesiology, 22(6), 866-872.

Pripravil: Dušan Senković, dipl. fiziot.
Scroll to Top